Akár egy teljesen új konyháról van szó az új otthonodba, akár konyhafelújításon gondolkodsz, a konyhatervezés egy rendkívül izgalmas feladat. Mielőtt bármibe is belevetnéd magad, érdemes átgondolni, hogy milyen szerepet tölt be a konyha az életedben. Nemcsak az a fontos, hogy milyen az arculata, hanem az is, hogy mindennap jól érezd magad ebben a helyiségben.

Tisztázni kell a konkrét elvárásokat

Legelső lépés eldönteni, hogy milyen célra használod a konyhádat. Gondolj át mindent alaposan! Sokkal könnyebb a tervezés, ha figyelembe vesszük azt, hogy milyen egyedi igényeket kell kielégítenie ennek a térnek.

Most vegyük sorra, mik ezek a feltételek:

  • hány főre kell a konyhát használni (egyedülálló, pár, család)
  • hány fő használja rendszeresen a konyhát
  • milyen gyakoriságú a főzés
  • milyen étkezési szokásai vannak a háztartásban élőknek
  • az étkező és a konyha egy helyiségben van-e

Induljunk ki egy kicsit a régiből

Sokkal könnyebb egy új, minden igényünket kielégítő konyhát megtervezni, ha van miből kiindulni. Ez pedig nem más, mint a jelenlegi környezet. Nézzük meg, melyek azok a dolgok, amiket az új terepen is szívesen látnál, mert hasznosak a számodra. Ilyenek például a tárolórekeszek, a fiókok elhelyezkedése a főzőlap alatt vagy közvetlenül a tűzhely mellett. Minden esetben át kell gondolni, milyen méretű polcokra, fiókokra és ezekből mennyire van szükséged. Nem feltétlenül kell mindent teljesen újra tervezni, hiszen a bevált dolgokat elég megszínesíteni kicsit.

A praktikum, a kényelem és a design keresztmetszete

A praktikusság és a kényelem összefonódik, hiszen ha jól el vannak rendezve a konyha felhasználási részei, akkor az kényelmi funkciót biztosít annak, aki rendszeresen (vagy épp pont hogy nem rendszeresen) tevékenykedik ott. Itt jön képbe az ergonómia is. Jelen esetben az egyes konyhai szekrények és berendezések helyét kell megtalálni úgy, hogy kényelmes legyen, kézre essen, ne kelljen feleslegesen járkálni és a munkapult magassága is megfelelő legyen a használói számára.

Hallottál már a konyhai munkaháromszögről?

Ha még nem, akkor most itt az ideje, hogy megismerkedj vele, hiszen ezzel időt és energiát spórolhatsz a mindennapokban. A konyhai munkaháromszög lényege, hogy magában foglalja azt a három fő munkaterületet, amit a konyhában a legtöbbet használunk. Nézzük meg, melyek ezek:

  1. élelmiszer-tárolás (hűtő)
  2. mosogatás-előkészítés (mosogató)
  3. sütés-főzés (főzőlap)

Ezt a három területet érdemes háromszög alakban elrendezni, így optimalizálhatók az egyes munkaterületek közötti távolságok. Ezzel pedig egyrészt időt és fáradságot lehet megtakarítani, másrészt a helykihasználás hatékonysága is a legideálisabb lehet.

A konyhatervezés következő lépése

Fel kell mérni pontosan a rendelkezésre álló teret. Számolni kell a nyílászárók helyzetével, radiátorral és a helyiség méretével. Ezek a tényezők határolják be, hogy milyen formájú konyhát lehet kialakítani. Ha ezt tisztáztuk, következhet a bútorok, munkafelületek, pultok elhelyezkedésének terve, illetve ehhez kapcsolódóan a helyszükséglet a kényelmes mozgáshoz. Nézzük meg ezt egy kicsit részletesebben.

  • A mozgástér szükséglet nagyjából 120 cm.
  • A munkapult mélysége általában 60 cm, a magassága pedig 90 cm körüli

Bevált módszer: a munkalap magasságának a csuklócsonttal egy magasságban kell lennie. Ez adja a legkényelmesebb pozíciót az egyén számára a szokásos konyhai feladatok végzése során.

Gondolva a munkaháromszögre, meg kell határozni a mosogató, hűtőszekrény és főzőlap helyét, valamint az asztalok és székek sorrendjét és méretét.

Az ideális konyha kialakításának egyik legfontosabb szempontja a tárolókapacitás. Az összes tányér, pohár, evőeszközök, de az ételek elkészítéshez szükséges alapanyagok, fűszerek stb. számára kell helyet biztosítani mégpedig úgy, hogy mindez kézre is essen.

Ha szeretnél még a konyhában lévő zónákról is megtudni minél többet, kattints ide az 5 zóna az álomkonyha kialakításához!

Izgalmas feladat következik!

Ez pedig nem más, mint kiválasztani azt, hogy milyen típusú elrendezése legyen a konyhának.

Egysoros konyha

Az egysoros elrendezésnél a konyhabútor egy egységes zárt sort képez. Ennek előnye, hogy egy oldalon található meg az összes funkció. Általában kis, keskeny konyhák berendezése történik ezen elv alapján. Törekedni kell a technológiai sorrend megfelelő alkalmazására, illetve arra, hogy elegendő szabad munkafelület maradjon.

Párhuzamos (kétsoros) konyha

Mindkét oldalon pult fut végig, melyet egy elem sem köt össze, ezzel folyosószerű mozgásteret hagyva középen. Itt a leghatékonyabb a térkihasználás és a főzés során megtett út is a legrövidebb lehet. Széles terekben ideális, mert másképp túlzsúfoltnak hat a tér. Polcokkal, üveges felületekkel mindez kiküszöbölhető.

L alakú konyha

Az L alakú konyhabútor praktikus és tágas, nagy munkafelületet és rengeteg tároló helyet biztosít, ezért különösen a kisebb és közepes méretű terek számára jelentenek nagyszerű megoldást. Ide még kényelmesen elférhet az étkezőasztal is.

U alakú konyha

Ideális választás, ha szeretnéd a rendelkezésedre álló helyet maximálisan kihasználni, és egy lenyűgöző konyhát szeretnél az otthonodban tudni. Méretéből adódóan ez a forma biztosítja a legtöbb tároló helyet, munkafelületet. További lehetőséget kínál egyik oldalának konyhaszigetté alakítása, mely igazán közösségi térré változtatja a konyhát, legyen szó családi reggeliről vagy baráti összejövetelről.

G alakú konyha

Azokban a lakásokban, ahol a konyha egy légtérben van az étkezővel vagy a nappalival, fejtörést okozhat a megfelelő elrendezés kiválasztása. Egy divatos G-alakú kialakítással azonban konyhád lenyűgözően mutat majd és a használata is élvezetes lesz. Fontos előre eltervezni a munkaterületeket az idő- és energiaspórolás szempontjából.

A konyhasziget

Ez pedig az álom kategória. Valamiért én ilyet szeretnék. A konyha egyre inkább közösségi tér. „A legnagyobb bulik mindig a konyhában vannak”. Ehhez azonban tágas térre van szükség, hiszen ez egy elkülönülő munkaterület, amit körül lehet járni, a benne elhelyezett fiókokat, ajtókat ki kell nyitni.

Az egyedi konyhák létrehozásának végcélja az, hogy egy olyan tér jöjjön létre, amely nem csupán a kulináris alkotások helyszíne, hanem a tulajdonos egyedi stílusának és személyiségének is kifejeződése. Az egyedi konyhák varázsa abban rejlik, hogy minden egyes részlet egy történetet mesél, és a konyha valóban a ház lelke lesz.

Webshopunkban egyedi konyhák széles választékát kínáljuk, hogy otthonod szívét és lelkét tökéletesen tükröző étkezési teret teremthess. Legyen szó modern minimalizmusról, rusztikus melegségről vagy extravagáns designról, nálunk garantáltan megtalálod az ízlésednek megfelelőt.